Auto bez OC a złomowanie – Jak zezłomować auto bez OC?

Legalne pozbycie się samochodu wymaga postępowania zgodnie z prawem. Niestety nawet jeżeli stare auto od dawna nas już zawodzi, nie oznacza to, że można nie wykupić ubezpieczenia OC. To obowiązkowe ubezpieczenie, którego brak skutkuje poważnymi karami finansowymi. Co w sytuacji, gdy planujemy złomowanie auta bez ważnego ubezpieczenia OC? Czy konieczne jest wtedy posiadanie dowodu wpłaty na ubezpieczenie OC?

Co warto wiedzieć składając wniosek o wyrejestrowanie pojazdu? Czytaj dalej, aby pozbyć się samochodu bez OC!

Złomowanie pojazdu – jak pozbyć się samochodu bez ważnego OC

Legalne złomowanie samochodu (w tym złomowanie maszyn rolniczych) może się odbywać jedynie na stacjach demontażu pojazdu, które mają do tego wszelkie wymagane uprawnienia, które wydawane są przez marszałka województwa. Jest to ważne między innymi dlatego, że w miejscach tego typu powstaje szereg różnego rodzaju odpadów, które mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na środowisko, a nasze auto zostanie zutylizowane prawidłowo.

Aby, wyrejestrować auto musimy zabrać ze sobą:
– 2x tablice rejestarcyjne, 
– dowód rejestracyjny pojazdu, 
– kartę pojazdu.

Stąd te konkretne obostrzenia prawne. Pojazdy złomować i rozbierać można tylko i wyłącznie w stacjach demontażu. Te same rzeczy z wyjątkiem ilości tablicy rejestracyjnej dotyczą wyrejestrowynia skutera.

Czy mogę zezłomować auto bez OC? Co warto wiedzieć zanim zezłomuje pojazd

Gdy oddaje się samochód do zezłomowania, musi mieć on odpowiednią wagę, można ją sprawdzić na miejscu kasacji auta. Nie powinna być ona niższa od tej wpisanej w dowodzie rejestracyjnym o więcej niż 10% masy. W innym przypadku za każdy brakujący kilogram płaci się po prostu odpowiednią kwotę pieniędzy.

Jeżeli do zezłomowania przewozi się samochód bez ważnego OC, najczęściej bez problemu zostanie on odebrany przez stację demontażu, ponieważ nie mają one obowiązku sprawdzania czy takie ubezpieczenie jest aktualne. Stacja nie może nałożyć na nas także żadnych kar finansowych.

Złomowanie pojazdów mechanicznych z brakiem ciągłości obowiązkowego OC może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych przez UFG, nie jest to regułą, ale jest na to dosyć duża szansa. Więcej informacji można przeczytać na stronie ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego.

Gdy zezłomujmey już pojazd, a tym samym wyrejestrowaliśmy samochód, to kolejną naprawdę bardzo ważną czynnością jest udanie się do wydziału komunikacji. To właśnie tam trzeba przedstawić między innymi dokument o demontażu pojazdu oraz dowód tożsamości

Czy muszę mieć ciągłość ważności polisy OC?

Tak, polisa OC powinna być zachowana w ciągłości dla każdego samochodu. Dotyczy to również nawet tych starych i od dawna nieużywanych aut. Nawet jeżeli samochód stał gdzieś w stodole lub garażu, od wielu lat nie był na chodzie – absolutnie nie zwalnia to z konieczności wykupienia polisy OC. W praktyce w przypadku złomowania aut bez ważnego OC, których nikt nie używał od wielu lat, przepisy prawa są jednoznaczne.

Złomowanie samochodu bez OC

Jaka grozi kara za brak polisy OC?

W przypadku samochodów osobowych od 2024 roku, kara liczona jest od minimalnego wynagrodzenia i wynosi dwukrotność tej kwoty, tj. od 1 stycznia 8490 zł, a od 1 lipca 2024 roku  – 8 600 zł.

Dla skuterów i motorów jest to 1/3 minimalnego wynagrodzenia i stanowi to od stycznia 1 420 zł, a od lipca – 1 440 zł

Złomowanie auta, a OC – Odzyskaj składkę ubezpieczenia OC za wyrejestrowanie samochodu z ważnym ubezpieczniem

Jeśli zdecydujesz się na złomowanie swojego samochodu z ważną polisą OC to możesz liczyć na zwrot części opłaty za niewykorzystany okres tej polisy. Procedura ta jest stosunkowo prosta, ale musimy zgłosić się do wydziału komunikacji i przedstawić zaświadczenia wydane przez skup aut.

Index