Ile kosztuje złomowanie auta? Co wpływa na cenę złomowanego pojazdu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje złomowanie pojazdu? Przed dokonaniem decyzji warto wiedzieć, że złomowanie nie zawsze wiąże się z opłatą tylko i wyłącznie wtedy jeśli złomowany pojazd jest niekompletny.

W naszym wpisie wyjaśnimy, jak działa proces złomowania oraz kiedy może on być płatny. Dowiedz się więcej o kosztach złomowania i o tym, co wpływa na cenę usługi.

Co wpływa na cenę złomowanego pojazdu?

Na cenę złomowanego pojazdu wpływa kilka czynników wymienimy oraz pokrótce opiszemy każdy z nich. Przeanalizujemy różnorodne aspekty, od stanu technicznego do zmieniających się warunków rynkowych, aby lepiej zrozumieć, jak kształtuje się cena złomu.”

Waga złomowanego pojazdu

Jest to najważniejszy czynnik, który wpływa na wycenę pojazdu. W skrócie im cięższy jest pojazd tym więcej za niego otrzymasz. Warto mieć na uwadze, że ceny skupu złomu na świecie wahają się o kilka % w skali każdego miesiąca.

ważenie samochodu

Kompletność pojazdu

Kompletność pojazdu odgrywa kluczową rolę w jego wartości w przypadku planowanego złomowania. Według ustawy z dnia dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

6. W przypadku przyjmowania niekompletnego pojazdu wycofanego z eksploatacji opłata, o której mowa w ust. 4, nie może przekraczać 10 zł za każdy kilogram brakującej masy pojazdu.

Stacja demontażu może legalnie zmniejszyć wartość pojazdu nawet o kilkaset złotych w zależności od brakującej masy.

Transport auta na złom

Firmy złomujące często oferują usługi transportu, ale koszty mogą być potrącone z wartości, jaką ostatecznie otrzyma właściciel pojazdu. Dlatego warto z góry dowiedzieć się, czy firma oferuje darmowy transport czy też opłaty za ten proces będą potrącane z sumy wypłaconej za złom.

Ile kosztuje złomowanie auta? Co wpływa na cenę złomowanego pojazdu?

Zlecanie transportu może zwiększyć komfort i bezpieczeństwo całego procesu, co może przeważyć nad ewentualnymi kosztami. Jeżeli pojazd jest w stanie samodzielnie dojechać do stacji demontażu to wówczas otrzymamy więcej za jego złomowanie.

Jaka jest średnia cena złomu samochodowego za kg?

W zależności od rodzaju pojazdu, można zobaczyć zróżnicowane ceny za każdy kilogram masy pojazdu.

średnia cena złomu samochodowego za kg

Samochody osobowe są wyceniane na około 50 groszy za kilogram, podczas gdy pojazdy dostawcze osiągają około 60 groszy za kilogram. W przypadku ciężarówek i autobusów, właściciele mogą spodziewać się wynagrodzenia na poziomie około 70 groszy za każdy kilogram masy złomu.

Kiedy otrzymam najwięcej za zezłomowanie swojego samochodu?

Powinniśmy unikać momentów kiedy gospodarka światowa jest sparaliżowana, co doskonale pokazuje wykres przedstawiony poniżej.

Co wpływa na cenę złomowanego pojazdu

Idealny scenariusz to wysoka cena za skup złomu, samodzielne dostarczenie pojazdu do stacji demontażu oraz komplenty pojazd.

Przykładowa wycena kompletnego auta osobowego do kasacji

Przyjmując, że średnia waga samochodu wynosi od 1100 do 1600 kilogramów, można szacować, że otrzymamy od 600 do 800 złotych za jego zezłomowanie.

Dodatkowe korzyści ze złomowania pojazdu

Za zezłomowanie pojazdu w legalnej stacji demontażu pojazdów otrzymamy zwrot niewykorzystanej składki OC. Zwrot zostanie odesłany na nasze konto kiedy wyrejestrujemy pojazd w oddziale komunikacji.

Zapraszamy na nasz skup aut Kołobrzeg.

Index