Czy można wyrejestrować samochód i zostawić go na części?

Wyrejestrowanie samochodu i pozostawienie go na części nie jest zalecane ani nie jest dozwolone prawnie, ponieważ może to prowadzić do nielegalnego składowania odpadów, co jest naruszeniem prawa i może być karalne.

Za nielegalne przetrzymywanie odpadów polski kodeks karny przewiduje kary pozbawienia wolności oraz bardzo wysokie gary grzywny.

Co grozi za zostawienie samochodu na części?

Zostawienie samochodu na części nie jest zgodne z przepisami dotyczącymi utylizacji pojazdów, a to może prowadzić do różnych konsekwencji prawnych w tym:

Kary finansowe: Naruszenie przepisów dotyczących utylizacji pojazdów i pozostawienie samochodu na części bez zgłoszenia do legalnej stacji demontażu może skutkować nałożeniem znacznych kar finansowych przez odpowiednie organy.

Odpowiedzialność prawna: Osoby, które zostawią samochód na części w sposób nielegalny, mogą ponieść odpowiedzialność prawną. Mogą to być zarówno kary grzywny, jak i inne sankcje, takie jak kary pozbawienia wolności.

Zanieczyszczenie środowiska: Pozostawienie samochodu na części bez właściwego przetworzenia może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska (i do czego mogą przyczepić się służby środowiskowe), w tym ziemi, wód gruntowych i powietrza, co ma negatywny wpływ na ekosystemy i zdrowie nas wszystkich.

Jak legalnie zezłomować samochód?

W celu uniknięcia tych konsekwencji zawsze zaleca się legalne i odpowiedzialne zutylizowanie samochodu poprzez zgłoszenie go do autoryzowanej stacji demontażu pojazdów. Stacje te mają odpowiednie uprawnienia oraz składują niebezpieczne odpady oraz szkodliwe pozostałości znajdujące się w samochodoach.

Stacja demontażu pojazdu zajmuje się właściwym recyklingiem, utylizacją i przetworzeniem pojazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami.

👉 Chcesz zezłomować swój samochód w obrębie województwa Zachodniopomorskiego?
Zadzwoń 792 750 464 ☎

Jak sprawdzić czy stacja demontażu pojazdu jest legalna?

Stacje Demontażu Pojazdów są zobowiązane do posiadania zezwolenia urzędu marszałkowskiego, co stanowi istotny aspekt w kontekście przekazania im samochodu do demontażu. Warto dokładnie sprawdzić, czy dana stacja posiada wymagane uprawnienia, zanim zdecydujesz się na przekazanie pojazdu.

Należy unikać nielegalnych złomowisk czy szrotów, gdyż są one nieuprawnione do dokonywania legalnej kasacji pojazdów.

Warto zauważyć, że choć nielegalne złomowiska mogą oferować wyższe ceny za stare auta, rzeczywiście różnica finansowa wynosi zwykle do kilkuset złotych. Niemniej jednak, uczestnictwo w takiej transakcji niesie ze sobą ryzyko konfliktu z organami podatkowymi.

Firmy te często nabywają samochody na tzw. „słupy”, czyli od osób bezdomnych lub osób zza granicy. Dlatego bezpieczniej i zgodnie z prawem jest korzystać jedynie z usług stacji demontażu pojazdów, które posiadają odpowiednie uprawnienia, pozwalające na dokonanie legalnej kasacji pojazdu, co skutkuje wycofaniem samochodu z ruchu i unieważnieniem jego dowodu rejestracyjnego.

👉 Chcesz zezłomować swój samochód w obrębie województwa Zachodniopomorskiego?
Zadzwoń 792 750 464 ☎

Index